جمعه 12 آذر 1400
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

اخبار

دبير سي و دومين جشنواره بين المللي خوارزمي مطرح کرد:

جشنواره بين‌المللي خوارزمي؛ آينه تمام نمايي از پويايي علمي و خودباوري فناوران ايراني

  • یکشنبه 12 اسفند 1397
  • 1860

دبير سي و دومين جشنواره بين المللي خوارزمي امروز (دوشنبه) در آيين اختتاميه اين دوره از جشنواره که در سالن اجلاس سران کشورهاي اسلامي برگزار شد، جشنواره بين‌المللي خوارزمي را آينه تمام نمايي از پويايي علمي و خودباوري فناوران ايراني و تلاش مستمر ايران اسلامي در هدايت جوانان و پژوهشگران براي دستيابي به راه‌هاي توسعه پايدار برشمرد.

به گزارش روابط عمومی: در این آیین دکتر علی الیاسی با اشاره به تاسیس این جشنواره در سال ۱۳۶۶ در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران گفت: این جشنواره اکنون به عنوان باسابقه‌ترین جشنواره علمی کشور سه دهه افتخار آمیز را پشت سر نهاده و مورد حمایت تمامی وزیران و مدیران ارشد وزارت علوم تحقیقات و فناوری در همه ادوار قرار گرفته است.
وی در ادامه افزود: این جشنواره طی سی و دو دوره برگزاری از میان ۲۰ هزار طرح تحقیقاتی شرکت کرده در رقابت ۱۰۰۰ طرح بنیادی کاربردی و اختراع و نوآوری را به عنوان برگزیده به جامعه علمی کشور معرفی کرده که ۷۹ درصد آن طرح‌های داخلی و ۲۱ درصد آن از طرح‌هایی است که توسط دانشمندان خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور ارائه شده است.
به گفته دکتر الیاسی، بایگانی دبیرخانه جشنواره با تمامی پرونده‌های شرکت کنندگان در هر دوره، آیین نامه‌های برگزاری و اجرایی، مستندات چاپی و الکترونیکی و تصاویر منتشر شده بانک اطلاعاتی ارزشمندی را در اختیارمان قرار داده که پایشگری و رصد نمودار توسعه علمی و صعود به زمینه های علمی کشور را در چهل سال گذشته ممکن می‌سازد.
دبیر سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی افزود: در سی دو سال گذشته ۹۶ نهاد و سازمان دولتی و خصوصی و علمی و اقتصادی، ملی و بین‌المللی در فهرست حامیان مادی و معنوی این جشنواره قرار گرفته‌اند.
وی به پنج بخش رقابت در جشنواره بین المللی خوارزمی اشاره و گفت: طرح‌های داخلی، طرح‌های خارجی، طرح های ایرانیان مقیم خارج، طرح برگزیده موفق در تولیدات ملی و برگزیده ویژه از جمله این بخش‌ها بوده است.
دکتر الیاسی گفت: فراخوان پذیرش طرح ها در سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی در فروردین ماه از طریق وب گاه جشنواره در داخل و به چهار زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و اسپانیایی در خارج از کشور آغاز شد و طرح‌های ارائه شده بر حسب موضوع از طریق سامانه برای ارزیابی به ۱۸ گروه تخصصی ارسال و بر اساس ماهیت و شاخص ها ارزیابی شد.
وی گفت: در این دوره از جشنواره ۲۷۱ طرح داخلی و ۱۱۱ طرح خارجی از ۴۰ کشور جهان برای حضور در این رقابت ثبت نام کردند و نتیجه فعالیت چند ماهه در ۱۸ گروه تخصصی منجر به پیشنهاد ۲۷ طرح از سوی گروه‌های تخصصی به هیئت داوران جشنواره شد.
دکتر الیاسی، هیئت داوران را بالاترین رکن علمی و تخصصی جشنواره دانست و گفت: تعداد ده طرح داخلی و شش طرح خارجی از دانشمندان کشورهای انگلستان، سوئیس، یونان، چین و آمریکا به عنوان برگزیده سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی انتخاب شدند.
وی به سه برنامه دیگر به عنوان ویژگی‌های این دوره از جشنواره اشاره کرد و گفت: راه اندازی سامانه ثبت نام الکترونیکی برای شرکت کنندگان خارجی و ایرانیان مقیم خارج از کشور، پیاده سازی و تکمیل بانک اطلاعاتی برگزیدگان جشنواره‌های بین‌المللی و جوان خوارزمی و طراحی جدید تندیس کهربای خوارزمی از جمله ویژگی‌های این دوره بوده که به بهره‌برداری رسیده است.
وی در خاتمه از تمامی پژوهشگران فناوران و نوآوران و اعضای هیات داوران و ستاد اجرایی که با تلاش تخصص و پیگیری خود امکان برگزاری این دوره از جشنواره را فراهم ساختند تشکر و قدردانی کرد.

 آخرين اخبار

  • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
  • 56276020-27