پنجشنبه 9 تیر 1401
وزارت علوم، تحقيقات و فناوری
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ايران

مرکز بین‌المللی پژوهش های علمی و فناوری‌هاي پزشکی پروفسور مجید سمیعی

مقدمه

قرارداد همکاری ایجاد مرکز بین‌المللی پژوهشهای علمی و فناوری های پزشکی پروفسور مجید سمیعی، میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، پروفسور مجید سمیعی و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در تاریخ 23 مهر ماه 1394 به امضا رسید. شورای گسترش آموزش عالی در جلسه مورخ 16/12/1394 با تاسیس این مرکز در محل سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران به مدت 2 سال موافقت اصولی به عمل آورد.
مرکز بین المللی پژوهشهای علمی و فناوری های پزشکی پروفسور سمیعی یک مرکز تخصصی علمی بین رشته ای با محوریت پژوهش و تحقیق در زمینه علوم فنی، طبیعی، انفورماتیک و ریاضیات است که بطور کلی هدف آن کمک به پیشرفت نوآوری در علوم و فناوری به ویژه پیشبرد علوم زیستی و توسعه تحقیقات مرتبط می باشد. علاوه بر این، ایجاد شرایط ارتباط علمی بین رشته ای و همکاری تیمی، اموزش تکمیلی فارغ التحصیلان رشته های تخصصی مختلف و تربیت نیروهای علمی با مهارت های مورد نیاز، استفاده از توان تخصصی نیروهای برجسته ایران و تغیر مسیر فرار مغز های ایران به بازگشت به کشور، ایجاد زیر ساخت های تولید فناوریهای نوین براساس استاندارد های جهانی و همکاری علمی با شبکه پژوهشی و متخصصینی که در اجرای برنامه بین المللی پروژه مغز انسان در مهمترین موسسات پژوهشی جهان بکار اشتغال دارند نیز از جمله اهدافی است که این مرکز دنبال می کند. روی هم رفته ایجاد مرکز بین المللی پژوهشهای علمی و فناوری های پزشکی پروفسور سمیعی برای بهبود کیفیت حیات انسان ضروری به نظر می رسد.

هدف

مرکز بین‌المللی پژوهشهای علمی و فناوری‌های پزشکی پروفسور سمیعی در زمینه تحقیقات پیشرفته و تخصصی شامل ریاضیات، اطلاعات، علوم طبیعی و فنی و با هدف مشارکت در توسعه نوآوری در تحقیقات علوم پزشکی پیشرفته و قابل انتقال تاسیس می شود. هدف این مرکز، ایجاد شرایط لازم برای بهبود وضعیت گروه های تخقیقات علمی ممتاز و شاخص با رقابت پذیری جهانی در زمینه های علمی فوق می باشد.

چشم انداز و جایگاه مرکز

در چارچوب این مرکز، 10 گروه تحقیقات علمی، در زمینه های مرتبط تحقیقاتي، تحت عنوان مركز پروفسور مجید سمیعی (MSIC) فعالیت خواهند کرد. این گروه‌ها، در زمینه های تحقيقاتي از جمله الکترونیک / فناوري اطلاعات / رباتیک / تحقیقات بیونیک، آزمايش و تحقیقات مواد، فنون میکرونانوفناوري و فنون تصویرسازی و همچنین گرایش‌های بیولوژیکی شامل بيولوژي مولکولی و ایمنی شناسی، ژنتيك مولكولي، ژنتيك انساني، شيمي پزشکی و دارویی، روش‌هاي آزمایشگاهی و تحقیقات موروفولوژیک فعال خواهند بود. برخی از این گروه‌های تحقیقاتی می‌توانند با تحقیقات صنعتی همکاری كنند و یا خدمات تخصصی و تشخیصی پیشرفته را ارائه نمایند. به منظور دستيابي به سطح قابل توجهی از توانمندی و منابع علمی پیشرفته، حدود 60 تا 100 نفر از محققان برجسته در هر گروه‌ فعالیت خواهند کرد و در مجموع انتظار می رود در حدود 1000 محقق و دانشمند در این پروژه عظیم مشغول به کار باشند.
- اجرای مفاد این قرارداد ایران را در جایگاه مجری بخشی ازبزرگترین و مهمترین پروژه قرن بیست و یکم قرار میدهد.
- کلید اصلی موفقیت این طرح بزرگ، انجام تحقیقات بین رشته ای لازم برای پیشبرد علوم پایه و نوآوریهای مرتبط از مقیاس آزمایشگاه به سنجش و ارزیابی و سپس به کاربردهای بالینی و در نهایت بازار می باشد.
- طی سالهای آینده، تاسیس این مرکز به عنوان یک مرجع و کاتالیزور خدمت بزرگی به فارغ التحصیلان ممتاز مقاطع عالی دانشگاهها، موسسات تحقیقاتی و صنایع خواهد نمود.
- همکاری بین المللی سبب ارتقاء سطح توان پژوهشی کشور با استاندارد های جهانی ودسترسی به بودجه های بین المللی میشود.
- با توجه به جایگاه بین المللی مرکز و اجرای مراحل مختلف توسعه آن که برنامه ریزی برای استقرار 1000 پژوهشگر را پیش بینی میکند بسیاری از متخصصین برجسته ایرانی خارج از کشوربه ایران باز میگردند و بسیاری از فارغ التحصیلان شایسته دانشگاههای کشور با طی دوره های تخصصی مرتبط در مراکز بین المللی بکار گرفته میشوند.
- تاسیس و راه اندازی این مرکز بر اساس توافقنامه موجود، در چند فاز و مقطع متوالی از جمله تدوین چشم انداز در سال اول، اشاعه پیام (پیام رسانی) در سالهای دوم تا چهارم، و فاز سوم تحت عنوان رقابت در جهت تعالی طی سالهای پنجم تا دهم تعریف شده است.

محل مرکز

محل این مرکز در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران می باشد. ساختمان اصلی مرکز بین‌المللی پروفسور مجید سمیعی با وسعت 5000 متر مربع در چهار طبقه در مراحل پایانی ساخت و طراحی داخلی است که با تخصیص بودجه عمرانی و مشاوره آرشیتکت آلمانی پیش بینی میشود به زودی آماده بهره برداری شود.
 • اين ساختمان داراي چهار طبقه بر روي زمين و يك طبقه زير زمين است كه مساحت كل زير بناي آن 5520/21 مترمربع مي باشد.
 • محل احداث اين ساختمان در ضلع شرقي سازمان قرار دارد.

اقدامات انجام شده و در حال انجام

 • تشکیل دبیرخانه مرکز در مدیریت روابط بین‌الملل با وظایف و ماموریتهای زیر:
  • نظارت بر امور متداول دبیرخانه
  • تهیه و تدوین پیش‌نویس اسناد رسمی و حقوقی
  • انجام هماهنگی های لازم در میان ارکان مرکز در داخل و خارج
  • برنامه ریزی و انجام هماهنگی های لازم برای فعالیتهای بین‌المللی از جمله نشستها، بازدیدها، سفرها و اعزام هیئتهای مربوطه
  • حفظ و نگهداری و ساماندهی کلیه اسناد و مدارک و گزارشات
 • تشکیل کمیته راهبردی و صدور حکم برای اعضا توسط ریاست محترم سازمان
 • برگزاری جلسات منظم کمیته راهبردی و مستند سازی گزارشات و ارائه آنها به مقام عالی وزارت.
 • برگزاری اولین نشست رسمی هیئت مدیره مرکز در آلمان
اولین نشست رسمی هیئت مدیره مرکز بین المللی پژوهشهای علمی و فناوری های پزشکی پروفسور مجید سمیعی در تاریخ 8 بهمن 1395 با حضور آقایان پروفسور مجید سمیعی و دکتر فتح اله مضطرزاده معاون محترم وزیر و رئیس سازمان، سایر اعضای هیئت مدیره مرکز و همچنین اعضای پیشنهادی تیم مدیریت پروژه جهت انجام اولین رایزنی های رسمی به منظور راه اندازی مرکز برگزار شد. لازم به ذکر است در این جلسه، مقام عالی وزارت طی بیانیه ای (از طریق اسکایپ) خرسندی خود را از برگزاری اولین نشست هیئت مدیره و پشتیبانی خود و دولت جمهوری اسلامی ایران را از ایجاد مرکز فوق ابراز نمودند.

 • مسير1: جاده قديم کرج، سه راه شهريار، بعد از شهرک سعيدآباد، به طرف حسن آباد خالصه، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
 • مسير2: بزرگراه آزادگان، مسير شمال به جنوب، احمدآباد مستوفي، بعد از ميدان پارسا، انتهاي خيابان انقلاب، مجتمع تحقيقاتي عصر انقلاب
 • 56276020-27